Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE STUDENTÓW

2015-12-17 14:27:54
W listopadzie i grudniu b.r. studenci Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich wzięli udział w zajęciach z kryminalistyki. Celem zajęć było praktyczne zapoznanie się z historią i technikami kryminalistycznymi oraz nabycie umiejętności w zakresie daktyloskopii. Łącznie w zajęciach udział wzięło 193 studentów kierunków bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Spotkanie studentów WDIOM z kryminalistyką rozpoczęło się od zwiedzenia Muzeum Kryminalistyki, w którym zgromadzone zostały eksponaty z zakresu medycyny sądowej, jak również ślady ujawnione i zabezpieczone przez śledczych, techników kryminalistyki na miejscu przestępstw, przy wykorzystaniu technik kryminalistycznych. Studenci mieli możliwość poznania historii związanych z osobami najgroźniejszych przestępców z ostatnich dziesięcioleci dokonujących przestępstw na terenie Polski, takich jak Paweł Tuchlin pseudonim ,,Skorpion”, Karol Kot oraz sposobami, metodami, narzędziami jakie wykorzystywali do popełniania zbrodni. Kolejnymi eksponatami, pamiątkami, które zostały zgromadzone w muzeum były przedmioty, zdjęcia, artykuły prasowe, dokumentacja procesowa dotycząca największych katastrof jakie wydarzyły się w ostatnich latach na województwie pomorskim. Wspomnieć należy o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym na Alei Wojska Polskiego w Gdańsku w 1994 roku, w wyniku którego zginęły 22 osoby, katastrofie promu pasażerskiego na Motławie w 1975 roku, w której zginęło 18 osób, wypadku autobusu PKS w Kokoszkach 1994 roku, w którym zginęły 32 osoby. Możliwość oglądnięcia kolekcji broni palnej z XIX i XX wieku, oraz broni palnej samodziałowej, wzorów umundurowania Policji z wielu państw świata, sprzętu do fotografii analogowej, sprzętu do odczytu, wytwarzania mikrofilmów, czytników mikrofilmów, narzędzi wykorzystywanych do włamań do mieszkań, samochodów niewątpliwie wzbogaciły program naszej wizyty w muzeum.

Kolejnym etapem naszego spotkania z kryminalistyką była praktyczna nauka daktyloskopowania w laboratorium kryminalistycznym. Każdy student po krótkim instruktarzu teoretycznym spróbował własnych sił w ramach daktyloskopowania, którego zwieńczeniem została pamiątkowa ,, osobista karta daktyloskopijna”, która wykorzystywana jest przez Policję w ramach prowadzenia czynności procesowych.
Najbardziej emocjonującym elementem spotkania było przedstawienie dwóch sekcji zwłok, czego jedna wykonana metodą starszego typy, druga za przy użyciu nowoczesnych technologii medycznych.


Wszelkie prawa zastrzeżone 2020 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl