Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

 […] Właśnie ojciec kiwa na matkę,   
że już wzeszła Gwiazdka na niebie,  
że czas się dzielić opłatkiem,
więc wszyscy podchodzą do siebie    
i serca drżą uroczyście,
jak na drzewie przy liściach liście.
Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynnie
kolęda na okarynie:
LULAJŻE, JEZUNIU
MOJA PEREŁKO,
LULAJŻE, JEZUNIU,
ME PIEŚCIDEŁKO.
/K.I. Gałczyński „Przed zapaleniem choinki” 1947/

      Wśród wielu akademickich spotkań opłatkowych  było i to szczególne ponieważ odbyło się   po raz pierwszy w kaplicy akademickiej.
      22 grudnia podczas Mszy św. przekazanie znaku pokoju połączone zostało  z przełamaniem się opłatkiem. Podchodziliśmy do siebie – jak napisał K. I. Gałczyński  w umieszczonym powyżej wierszu – z drżącymi sercami składając sobie wzajemnie życzenia. Może nie mówiąc nic znaleźliśmy w sobie odwagę, aby podejść. Może była to szansa dana nam, na którą czekaliśmy cały rok, aby powiedzieć: „przepraszam”.  Liczę się z tym, że dla niektórych było to wymuszone, może była to pusta, nic nie znacząca czynność, ale dla większości młodych ludzi zgromadzonych w kaplicy i przed nią był to czas autentycznej życzliwości, serdeczności i przebaczenia. Ważne, że był to nasz czas, piętnaście minut, to nie dużo, ale potrafiące zmienić w życiu człowieka wszystko. Znak pokoju, znak miłości – Twój i mój – a pośród nas Ten, który przyniósł go na świat. 
„Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, którego nazwą imieniem Emmanuel tzn.: „Bóg  z nami”. 
Ten Nowonarodzony Bóg chce być z nami, nie obok, ale z nami. Często jednak  we współczesnym świecie dzieje się niestety tak, że człowiek zwraca swój wzrok ku marnościom: choince, suto zastawionym stole, prezentom i zakupom. A Bóg?! A Bóg coraz bardziej przestaje być Bogiem z nami! Więcej – nawet nie jest przy nas – przez nas!
Pragnę na ręce Pana Admirała złożyć Komendzie, Wykładowcom, wszystkim Pracownikom Akademii Marynarki Wojennej, Podchorążym i Studentom oraz Waszym Rodzinom z serca płynące życzenia: autentyczności w życiu, wiarygodności, abyście potwierdzali codziennym postępowaniem to, co wypowiadać będziecie ustami, wzajemnego szacunku, życzliwości, odpowiedzialności i miłości. W tym czasie przemian naszej Akademii bądźcie pełni nadziei na lepsze jutro. Niech Wasz dom będzie ciepły, święty, pełen radości i pokoju. 
Życzę, by Chrystus stawał się towarzyszem Waszych ludzkich dróg w Nowym 2009 Roku.
 
drukuj
Wszelkie prawa zastrzeżone 2020 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl