Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

PRAKTYKA ŻEGLARSKA PODCHORĄŻYCH I ROKU

2017-08-08 07:29:16

Kapryśne lato tego roku dało się we znaki nie tylko urlopowiczom wypoczywającym nad polskim wybrzeżem, nasi podchorążowie również mieli możliwość doświadczyć zmienności warunków pogodowych. Większość z nich po raz pierwszy pod żaglami, posmakowała słonej wody i jej bliskości z pokładu jachtu.

Wachty, sterowanie jachtem, przygotowywanie posiłków, prowadzenie nawigacji czy wykonywanie czysto marynarskich czynności takich jak mycie pokładu, składały się na codzienne życie na jachcie. Do tego wszystkiego choroba morska, która dotknęła sporą cześć podchorążych, nie ułatwiała wykonywanie wszystkich tych zadań.

W rejsie, po portach polskich, wzięli udział również podchorążowie zagraniczni, studenci z Kuwejtu, dla których było to nowe, trudne ale jednocześnie ciekawe doświadczenie. Wachty były mieszane, polsko-kuwejckie co pozwalało na wymianę doświadczeń oraz szlifowanie języka. Warunki pogodowe nie rozpieszczały, często brakowało wiatru, padał deszcz. Ale morze pokazało też swój pazur, przynosząc wiatr o sile 7O Beauforta i dużą falę. Podczas praktyk, każdy jacht średnio przepłynął 730 mil morskich, a załogi spędziły około 150 godzin w morzu. Odwiedziliśmy większość portów polskiego wybrzeża od Gdyni po Szczecin, zapoznając się z locją Bałtyku Południowego.
Wierzymy, że dla wielu podchorążych, słowa szanty (słowa: A. Wydra, wyk: EKT Gdynia):
Hej, me Bałtyckie Morze,
Wdzięczny Ci jestem bardzo,
Toś Ty mnie wychowało,
Toś Ty mnie wychowało,
Szkołeś mi dało twardą.

będą mottem, na dalsze obcowanie z morzem.

Lista aktualności

« lista miesięcy

WU 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl