Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM

2018-02-08 07:48:48
10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Zorganizowano je dla uczczenia powrotu naszego kraju nad Bałtyk. Gen. Józef Haller reprezentujący Rzeczpospolitą w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.

Państwo Polskie odzyskało dostęp do Bałtyku na mocy Traktatu Wersalskiego. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden większy port. Gdańsk, miał być Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów. Przejmowanie przekazanych terenów Polska mogła rozpocząć dopiero 10 stycznia 1920 roku, czyli po wejściu w życie postanowień wersalskich. Polskie oddziały wkroczyły na obszar Pomorza 17 stycznia, a do wybrzeża morskiego dotarły 10 lutego. Tego samego dnia zorganizowano w Pucku symboliczną uroczystość zaślubin Polski z Bałtykiem, której władze II RP nadały wielką rangę.
Dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller w swoim przemówieniu powiedział m.in. „Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.
Na zakończenie całej uroczystości gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden
z platynowych pierścieni wykonanych specjalnie na ceremonię zaślubin z morzem na koszt gdańskiej Polonii. Drugi założył sobie na palec. Dla upamiętnienia zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z orłem Jagiellonów oraz napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”. Po uroczystości najważniejsze osoby w państwie podpisały akt erekcyjny zaślubin Polski z morzem.

Lista aktualności

« lista miesięcy

WU 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2021 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl